Black Pearl
Black Pearl
Black Pearl
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Black Pearl

Nasmešite se,sa mnogo dobrote i malo,malo gorčine.Oprostite životu i svetu što nisu savršeni.
 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 PRICE IZ ZIVOTA

Ići dole 
AutorPoruka
ELA
Cica Ubica
Cica Ubica
ELA


Posts : 6092
Points : 5853
Reputation : 271
Join date : 03.01.2010
Location : Net svet

PRICE IZ ZIVOTA Empty
PočaljiNaslov: PRICE IZ ZIVOTA   PRICE IZ ZIVOTA Icon_minitime05.03.10 10:48

[You must be registered and logged in to see this image.]

Iz “Kneza“ na Berkli


ZVUK njegovog saksofona, setan i mek, nadglasava se sa vrevom Knez Mihailove ulice. Prolaznici koji zastanu i čuju Dušana Vukmirovića, dobro zapamte ovog momka. Nekoliko puta nedeljno svira na početku Kneza, dok u otvoren kofer za instrument pada bakšiš. Zaradi i po hiljadu-dve dinara za veče. Tako se izdržava. Niko od prolaznika i ne sluti da bi ovaj mladić na jesen, sa svojim saksofonom, starim skoro čitav vek, trebalo da otputuje u Ameriku, na Berkli, najprestižniji muzički univerzitet na svetu.
Dušan je jedini Srbin koji je ikada dobio stopostotnu stipendiju ove ugledne visoke škole. Ove godine, ovaj tek četiri dana punoletni Apatinac, našao se na spisku 20 Berklijevih stipendista, od 7.000 kandidata iz celog sveta, koji su konkurisali za sve instrumente i odseke.
I dalje nije siguran da će otputovati, jer osim školarine od 28.000 dolara, koja je plaćena, mora da skupi novac za kartu, plati stan, jede, makar malo prikrpi instrument... Samo laptop sa specijalnim softverima, koji svaki student Berklija mora da kupi, košta oko 3.000 dolara.
- Ne mogu da zamislim da ću stići do Amerike. Pa ja dalje od Bosne nigde nisam otišao - komentariše mladi saksofonista, učenik četvrtog razreda džez odseka Muzičke škole „Stanković“ u Beogradu. - Ne mogu da nabavim tolike pare. Jer, samo za početak - za kartu, laptop, stan i hranu prvog meseca, treba mi bar 6.000 dolara.
Iako deluje kao nemoguća misija, nešto u očima ovog momka govori
da će da uspe. Život ga je naučio, kako sam kaže, da se snađe. Kada je imao 12 godina, majka je otišla od kuće i ostavila oca i njega. Preko noći, morao je da odraste.
- Nije mene tata nikada terao, ali znao sam da moram da mu pomognem. I on je muzičar. Imali smo „tezge“ po Apatinu i okolini. Bio sam klinac i teško mi je padalo da ostajem budan i sviram do pet ujutru, po zadimljenim kafanama, gledam pijane ljude, ali sam izdržao - bez imalo patetike priseća se Dušan. Kaže da je tati oslabilo srce i da više ne bi smeo da ide na „tezge“. Zasvira ponekad, tek da preživi, jer je nezaposlen. On ne može da mu pomogne.
Dušan živi u đačkom domu, gde je kao odličan učenik „Stankovića“ dobio mesto. Da mu nije toga, jer tu jede i spava za 4.000 dinara mesečno, kaže, ne bi ni mogao da se školuje u Beogradu. Kada ga pozovu iz nekog benda, ode na „tezgu“ i od toga se izdržava. Mada, priznaje, više voli da svira u Knez Mihailovoj.
- Izađem na čist vazduh. Sviram ono što volim, džez, i ujedno vežbam za školu - objašnjava. - Jer, iskreno, nemam gde. U školi možemo samo od osam do deset uveče, u domu tek kada cimeri odu iz sobe. Tako da sviram gde god stignem. Na velikom odmoru u školi, vikendom sednem u park...
I tako, dok oko njega promiču prolaznici, iz večeri u veče, Dušan svira na svom saksafonu i sanja da stigne do Berklija. Tamo su najbolji učitelji džeza, a on će...

ISTORIJA DUŠANOVOG SAKSOFONA
DUŠANOV instrument je izguljen, propao, pričvršćen gumicama i oprugama iz mašine za šivenje. Datira iz dvadeset i neke godine prošlog veka, a pravljen je, kaže, za potrebe nacističkog orkestra. Hitlerovi muzičari svirali su na njemu do kraja rata, a onda je završio u skladištu. Đorđe Told, Dušanov profesor saksofona iz Apatina, kupio ga je sedamdesetih godina, skoro kao staro gvožđe, negde u Hrvatskoj. Sredio ga i svirao na njemu tri decenije. Godinu pred penziju poklonio ga je Dušanu, svom najboljem učeniku.

AUDICIJA
DUŠAN je konkurisao za Berkli na audiciji koja je prošle jeseni organizovana u Beogradu. Gojko Damjanić, i sam đak Berklija, a danas zaposlen u njihovoj kancelariji za otkrivanje talenata, doveo je četvoročlanu komisiju u Beograd.
- Dopalo im se kako sviram saksofon, ali i to što se snalazim u svim vrstama muzike. Kao i to što, osim saksofona, sviram kontrabas, gitaru, klavir, bubnjeve i pevam - priseća se Dušan.

Izvor:Vecernje novosti


ps. osetljiva sam na ovakve priche.
Nadam se, da ce se naci neka pomoc za ovog talentovanog momka.
Nazad na vrh Ići dole
ELA
Cica Ubica
Cica Ubica
ELA


Posts : 6092
Points : 5853
Reputation : 271
Join date : 03.01.2010
Location : Net svet

PRICE IZ ZIVOTA Empty
PočaljiNaslov: Re: PRICE IZ ZIVOTA   PRICE IZ ZIVOTA Icon_minitime26.03.10 9:14

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kanjiža – Rudolf Čikoš zvani Čuda sedi u bašti kafane „San” mrtav ’ladan, kao pivo koje gustira, u neverovatnom stanju spokoja za nekoga u koga cela Kanjiža upire prstom i kaže – on je taj. Pije „jelen”, ali je zaslužio da mu se obraćaju sa „lave”.
– On je dobio! To je on – viču meštani koji prolaze pored kafane, dva-tri kilometra udaljene od centra Kanjiže, vojvođanskog gradića u kome svi traže odgovor na pitanje: ko je novi milioner iz ravnice.
Čuda možda nije dobio 4, 3 miliona evra na lotou, ali je dobio nešto drugo: dan ogromne lokalne i nacionalne slave, kao „prvoosumnjičeni” kandidat za srećnika koji je uplatio dobitnu kombinaciju 1, 2, 4, 8, 13, 14 i 26.
Fama o sedmici drma mirnu i melanholičnu Kanjižu, koja se još sinoć uzbunila i u konstantnom je vanrednom stanju. Momak izlazi iz novog BMW-a, parkiranog ispred uplatnog mesta Državne lutrije Srbije, pored pijace koja je potpuno pusta.
- Ako je pametan, taj je već pobegao odavde – tiho priča momak i pozdravlja ženu koja valjda zna ko je „taj”. Tinda Bačkulin je na ivici nerava. Ona je ta koja je dobitni listić provukla kroz aparat, u utorak, posle 16 časova. U gradu ima još dva uplatna mesta, na kioscima „Štampe”, ali ona je dobro znala da je njena mašina bila talična. Pozvala je centralu Državne lutrije Srbije i oni su joj potvrdili.
– Od tada ne spavam, nemam mira, kao da sam ja dobila milione. Po Kanjiži se već priča ko je dobitnik. Sada on ima najveće probleme, a nije on „taj”.
Njen komšija Kosta ulazi da je pozdravi. Kao nezainteresovan, ravničarski otegnuto pita poluotvorenih usta:

– Je l’ došao da časti?

– To je državna tajna. U utorak sam radila od pola osam ujutru do pola sedam uveče, nisam znala da li sam muško ili žensko. Odmotavam film i kažem vam – nije taj što mislite.

Kanjiža je već napravila foto-robot osumnjičenog i scenario od utorka sinoć je već razrađen:

– Nemoj da kriješ, taj je bagerista „Potisja”, vozio se biciklom noćas mrtav pijan i vikao: „Ja sam dobio loto”. Nema ni kučeta ni mačeta, skita po kafanama, propio je dve kuće... Znam mu ime, kako ono beše...

Tu je detektiv Kosta stavio tačku. Setio se prošlogodišnjeg slučaja: čovek se hvalio u kafani kako će da kupi novi traktor od 20.000 evra. Dan kasnije nisu našli ni njega, ni novac. Još ga traže.

– Nek naš milioner dobro sedne i o’ladi glavu. Onda nek zove u Beograd Lutriju Srbije, nek zakaže sastanak. I nek pazi šta priča okolo – već ozbiljno uplašena žena završava svoj konsultantski monolog, preporuku za milionera iz ravnice. Zaključava zadnji ulaz, navlači rešetke na prozorčić i dobacuje, dok nestaje kroz špalir tezgi:

– Kanjiža je srećan grad.

Odlazi i Kosta, zagledan u večnost i listiće.

- Usrećio bih ceo grad – kaže umesto „do viđenja”.

Konobar me poslužuje u kafiću „Korzo’ i zaverenički potvrđuje:

- Tražite bageristu iz „Potisja”? Ljudi pričaju, došao je jutros mrtav pijan i bacio direktoru na sto radnu knjižicu. Da sam ja dobio, napio bih se do koske. Ionako se napijam svakog vikenda, pa me niko ne bi provalio. Onda bih zbrisao u Beograd, uzeo sobu u hotelu i čekao da odem po lovu. Prebacio bih novac u Švajcarsku i nestao. Zauvek. Šta li sada misli bagerista? Ako je bio pijan, sada se sigurno mrtav trezan.

Dobro, ko je taj srećni Jozef K. iz Kanjiže, kome je varoš već presudila? Samo da ih odvede u kafanu, časti pićem, pokupuje im imanja i kola.

Od „Korzoa”, gde konobar proklinje zlu sreću što on nije „taj”, do „Potisja”, ima nešto više od kilometra. Portir pozdravlja vojnički i raportira:

- Tražite „njega”? Jutros nije došao na posao. Pogledajte u kladionici. Visi tamo. On je poznati kockar.

Kladionica pusta, razbacani tiketi na stolu i službenica koja se zaklela na ćutanje.

Jožef Feher, poljoprivrednik koji tera bicikl, nije vezan kockarskom omertom.

– Eh, da sam ja „taj”. Odmah bi kupio Franka Riberija i doveo ga u FK „Potisje”. Čujem da ide iz Bajerna. Šta bi mu falilo u Kanjiži – kaže Jožef.

Glupo je da se ponavljam. I Jožef zna ko je „taj”. Ali, zna nešto mnogo važnije: video ga je pre deset minuta. Pije pivo kod gospođe Rože.

On je, dakle, „taj”. Čuda, pedesetjednogodišnji bagerista iz „Potisja”. Čvrst stisak ruke i demanti:

- Nisam ja „taj”. Nisam dobio milione – veselo pozdravlja lokalni boem, čovek koji 32 godine neprekidno igra sve vrste igara na sreću: sportska prognoza, bingo, greb-greb, loto. Muž gospođe Rože, Dragan Studen, Čudin nerazdvojni kladioničarski prijatelj, ne trudi se da dramaturgija splasne:

– Napišite obavezno: „Možda nije dobitnik” – a zatim na mađarskom peva himnu kafane: „Ako dobiješ na loto, sedam dana ćeš da igraš na stolu”.

– Čuda je rođen na čudan dan, na Dan mrtvih, drugog februara – nastavlja Dragan. – Zaslužio je ovakvu slavu. Pre godinu dana, na njegov rođendan, pravili smo veselje u kafani. Napisali smo mu pismo i on je čitao taj govor ženi koju je oduvek voleo, a mi mu je doveli na slavlje, kao iznenađenje. U tom pismu je pisalo: „Čuda je legenda strunjače, jer je bio veliki rvač. Čuda je legenda atletskih staza, jer je najveći maratonac Kanjiže. Čuda je legenda disko parketa, jer je bio najveći plesač”.

Čuda potvrđuje, klima glavom, baš ga briga šta drugi misle. Bar jedan dan je bio milioner.

Aleksandar Apostolovski
Politika
Nazad na vrh Ići dole
 
PRICE IZ ZIVOTA
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» TAMNA STRANA ŽIVOTA
» NAJGORI MODNI PERIOD VAŠEG ŽIVOTA
» POUČNE PRIČE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Black Pearl :: .....::::: RECYCLE BIN :::::..... :: ~ STARE TEME ~-
Skoči na: